Основні розділи
Марки та класи бетону

Бетон та розчини

Марка або клас — це головний показник якості бетонної суміші, на який зазвичай акцентується увага при купівлі бетону. Інші ж показники, такі як: морозостійкість, рухливість, водонепроникність — в даній ситуації відходять на другий план.

Твердіння и набір міцності.

Спочатку, все ж, - вибір по марці або класу. Взагалі, міцність бетону - досить мінливий параметр, і протягом всього процесу твердіння - вона наростає. Наприклад: через три доби - буде одна міцність, через тиждень - інша (до 70% від проектної, при відповідних погодних умовах). Через стандартний термін - 28 днів нормального твердіння - набирається проектна (розрахункова) міцність. Ну а через півроку вона стає ще вище. В принципі, твердіння бетону і набір його міцності йде довгі роки.
Ціни на усі марки бетону
Вибір і покупка конкретного виду та марки (класу) бетонної суміші визначається Вашим проектом. Якщо проекту немає, то можна довіритися рекомендаціям Ваших будівельників. Якщо у Вас є деякі сумніви в компетентності Ваших будівельників, можна спробувати розібратися самостійно.

Цифри марки бетону (М100, М200 тощо) позначають (усереднено) межа міцності на стиск в кгс / кв.см. Перевірку відповідності необхідним параметрам здійснюють стисненням (спеціальним пресом) кубиків або циліндрів, відлитих з проби суміші, і витриманих протягом 28 діб нормального твердіння.
У сучасному будівництві частіше використовується такий параметр як — клас бетону. У загальному та цілому, цей параметр на кшталт марці, але з невеликими нюансами: в марках використовується середнє значення міцності, в класах — міцність з гарантованою забезпеченістю. Втім, для Вас це не має жодного значення. Не буду Вам морочити голову з коефіцієнтами варіації міцності, і іншими технічними нюансами. У проектній документації, якщо вона у Вас звичайно є, повинно бути зазначено: який клас бетону повинен використовуватися. Відповідно до СТ РЕВ 1406, всі сучасні проектні вимоги до бетону вказуються саме в класах. Вже не знаю — наскільки це дотримується, тому як 90% будівельних організацій замовляють бетон в марках.

Для Вас головне — щоб марка бетону, який Вам привезли, відповідала тому, що Ви власне замовили. Перевірити звичайно можна, але не відразу. Що варто зробити.

При розвантаженні бетону, взяти пробу і відлити пару-трійку кубиків розміром 15х15х15 см. Для цього можна сколотити з дощок спеціальні форми потрібного розміру. Перед заливанням бетону в форми, ящички бажано зволожити, щоб сухе дерево не забрало багато вологи з бетону, тим самим негативно впливаючи на процес гідратації цементу. Залиту суміш необхідно проштиковати шматком арматури або чимось подібним: потикати в суміш, як товчуть картоплю пюре, щоб в залитій пробі не утворилися незаповнені місця (раковини), вийшло зайве повітря, і суміш ущільнилася. Так само можна ущільнити суміш ударами молотка по боках скриньок. Відлиті кубики зберігайте при середній температурі (близько 20 градусів) і високої вологості (близько 90%).

Через 28 днів Ви можете з чистою совістю принести всю цю пишність в будь-яку незалежну лабораторію; Вам там все це придушать і винесуть вердикт — чи відповідає бетон заявленій марці або не відповідає. Втім, не обов'язково чекати 28 днів, для цього існують проміжні стадії твердіння у віці 3, 7, 14 діб. Протягом перших 7 днів бетон набирає близько 70% розрахункової міцності.

— Які нюанси можуть виникнути при заборі та зберіганні проб-кубиків?
  • Не розчиняйте водою суміш в автобетонозмішувачі.
  • Беріть проби безпосередньо з лотка бетонозмішувача.
  • Ретельно ущільнюйте бетонну суміш у формах штикуванням (картопля-пюре)
  • Зберігайте проби в належних умовах: не на сонці та не на грубці. Краще в прохолодному підвалі, або просто в тіні.
Ось і все про кубики. Якщо Ви раптом забули взяти проби, а знати, що у Вас все в порядку хотілося б, — зверніться в незалежну лабораторію, яка може провести замір міцності на місці. Для цього існують так звані руйнівні методи дослідження міцності: перевірка методами ударного імпульсу приладом склерометри. У народі називається — простукати бетон. Так само використовуються ультразвукові та інші методи визначення міцності.
Співвідношення між класом і марками бетону по міцності при нормативному коефіцієнті варіації v = 13,5%
За посиланнями нижче, Ви можете подивитися основні області застосування тієї чи іншої марки бетону.

Товарный бетон М100 В7,5 - самая низкая марка бетонной смеси. Востребован при проведении подготовительных работ. Обычно производится на основе известкового или доломитового щебня.

Товарный бетон М150 В12.5 - низкая марка бетонной смеси, которая обычно используется при проведении подготовительных работ. Стандартно производится на базе известковых или доломитовых пород щебня.

Товарный бетон М200 В15 - марка бетонной смеси со скромными показателями по прочности, морозостойкости и водонепроницаемости, которая чаще всего используется при заливке конструкций, не требующих особой прочности или долговечности.

Товарный бетон М250 В20 - обладает средними показателями прочности, морозостойкости и водонепроницаемости. Марка бетона М250 используется при заливке фундаментов, не предусматривающих высоких нагрузок при эксплуатации.

Товарный бетон марки М350 В25, без преувеличения, - самая популярная бетонная смесь в современном коммерческом строительстве. Благодаря своим высоким характеристикам и приемлемой цене бетон М350 давно уже вышел на лидирующие позиции по продажам.

Товарный бетон марки М400 В30 обладает высокими параметрами прочности, водонепроницаемости и морозостойкости. Благодаря высокому содержанию цемента он достаточно быстро набирает начальную прочность.

Товарный бетон марки М450, М550, М600 используется при конструировании тоннелей метро, мостовых конструкций, гидротехнических сооружений и многих других специальных конструкций...

У строительных растворов марок М100, М150, М200, М300 большой спектр применения в таких областях как, стяжки пола, кладочные работы, черновая штукатурка, мостовые сооружения, колодцы, гидрозащитные и высокоответственные конструкции...

ТВЕРДІННЯ БЕТОНУ.
Міцність бетону наростає в результаті взаємодії цементу з водою. По науковому цей процес називається гідратація цементу. Гідратація зупиняється, якщо в молодому який набирає міцності бетоні висихає або вимерзає вода (вологість). Висихання і замерзання молодого бетону істотно погіршує його властивості та характеристики. А молодим він вважається, як мінімум, пару тижнів. Якщо чесно, то хоча б тиждень постоїть в нормальної вологості і температури — вже добре, вже є приблизно 70% міцності.

З втратою вологи, необхідної для нормального процесу гідратації, треба боротися. Адже втрачається не тільки волога, а втрачається ще й міцність. Вірніше, — вона не набирається. Молодий бетон, як дитина, потребує догляду та харчування :-) Тільки замість каші — бетону потрібна вода. І тоді він віддячить Вас довгими роками бездоганної служби.

  • Свіжоукладений бетон, в жарку погоду непогано б накрити мокрою мішковиною, або хоча б плівкою ПВХ.
  • 1-5 денні бетонні конструкції — не завадить поливати водою. Гірше не буде.
При мінусових температурах можливо заморожування бетону. Замерзає природно не бетон, а вода в ньому. Що відбувається в даному випадку. Та так само зупиняється процес гідратації цементу. Ви можете прочитати детальну інформацію про зимове бетонування.

Що найцікавіше, він може продовжиться навесні, коли відтане. Якщо звичайно всю конструкцію не розмиє на той час. Природно, міцність і морозостійкість такого бетону може бути істотно нижче, ніж повинно бути при нормальному твердінні. Навіть існують спеціальні методики, так званого, раннього заморожування бетону. Бетон з невеликою кількістю протиморозних добавок укладають при низьких температурах (-15-30). Він замерзає і в такому вигляді живе до початку приходу теплішої погоди. Ближче до весни бетон прокидається і починається процес гідратації цементу.

Протиморозні добавки для бетону тут потрібні в якості такого собі стабілізатора процесу. Тобто: бетон заливали при -25, добавки введені з розрахунком на температуру -10 градусів. Він замерз. Завдяки наявності добавок, при підвищенні температури до -5 +5, бетон не реагує на циклічні зміни температури, властиві весняного періоду, коли температура плаває з мінуса в плюс. Він не замерзає-відтає, а стійко переносить ці коливання. Єдине обмеження — такі монолітні конструкції не можна експлуатувати в цей період.

Існує таке поняття як найбільша межа міцності бетону. Своєрідна грань, після досягнення якої, за подальше життя бетону можна не хвилюватися. Цей поріг для різних марок бетону — різний. Високі марки бетону мають нижчий % поріг критичної міцності (25-30% від проектної міцності), низькі марки — вищий %. У всякому разі, при нормальних умовах найбільша межа міцності бетону досягається приблизно за добу. Саме тому, так важлива перша доба життя бетону.

C заморожуванням бетону теж можна і потрібно боротися. Нижче наведені заходи, які зазвичай допомагають в цій боротьбі:


  • Використання протиморозних добавок в бетон. Так названі ПМД. Протиморозні добавки за все не дають воді замерзнути та частково прискорюють процес твердіння. Раніше, для цих цілей застосовувалися всякі страшні солі, які любили, з часом, поїсти арматуру. Зараз використовують більш щадні склади та препарати.
  • Електропрогрів бетону. Існують спеціальні трансформатори, електроди, і електропідігрівальні опалубки. Це — ідеальний варіант для зимової заливки бетону. Але, на жаль, він практично недоступний для приватного забудовника. Оренда, доставка, монтаж. А найголовніше — такі системи їдять по кілька десятків кВт електроенергії на годину, що відразу ставить електропідігрів бетону в розряд нереальних. Яка заміська підстанція дозволить під'єднати 80 кВт трансформатор
  • Якщо середньодобова температура на вулиці не дуже низька: 1-2 градуси, можна просто укрити конструкцію плівкою. Не факт, що допоможе. Це скоріше — авральна міра. Коли привезли та поклали бетон, а ввечері раптом різко похолодало. Процес гідратації цементу супроводжується виділенням тепла. І зберегти це тепло можна і потрібно. Можна поставити газову або дизельну гармату, щоб задувало теплим повітрям під укриття. Перші дні життя бетону — особливо критичні та відповідальні.
На заводах ЗБВ та ЗБК немає такої проблеми. Залізобетонні вироби: палі, бетонні фундаментні блоки ФБС, плити перекриття, дорожні плити — пропарюють у спеціальних камерах, що дозволяє добитися відмінних результатів по швидкості набору міцності. Там тобі й тепло і волога. Кілька годин пропарювання, і вироби з бетону набирають задану міцність і вже готові до вживання. На об'єкті б так ...

Бережіть бетон — він хороший! Успішного Вам бетонування і не забувайте про www.i-decor.com.ua. Завжди чекаємо Ваших дзвінків!

Форма зворотнього зв'язку
Вкажіть свій e-mail для зв'язку з вами.
Натискаючи на кнопку, ви згоджуєтесь на обробку персональних даних і згоджуєтесь з політикою конфіденційності
Акція ФБС 24-4-6 805 гривень... З доставленням по Києву.
Фундаментні блоки за найнижчою ціною. Подзвоніть і не пожалкуєте.